Když se Kristina se svým synem Jakubem rozhodli vyhledat odbornou pomoc, jejich vztah doprovázely frustrace, nedorozumění...
Číst článek
Stagnace ve vašem životě: 7 způsobů, jak se jí vyhnout
Každý z nás jistě už někdy zažil pocit, že jeho život plyne jako voda. Stává se nám, že uvízneme v neužitečných vzorcích myšlení a chování, které se stále dokola opakují – ano, ten pocit stagnace. Chodíme na stejná místa, potkáváme stejné lidi, vedeme stejné rozhovory a děláme stejná rozhodnutí. Mnozí jedou na tohoto autopilota celý svůj život, aniž by se odvážili zaběhnutý rytmus jakkoli změnit. Co když ale existuje způsob, jak tento cyklus prolomit a našeho neuvědomovaného autopilota vypnout? Jak by pak vypadal váš život, kdybyste začali měnit návyky, i kdyby to znamenalo čelit krátkodobému nepohodlí?
Autopilot: Stagnace v životě a proč je nebezpečná?
Skutečností je, že většina lidí se vyhýbá nepohodlí, i když jen na pár hodin, nebo dokonce minut. Představa 36 hodin intenzivní a náročné práce nebo čelit těžké výzvě je pro ně až příliš. Je jednodušší zůstat tam, kde je to bezpečně známé, kde nás nic nenutí ke změně, k osobnímu růstu a kde se cítíme pohodlně. Pořád je lepší bezpečně viset, než se odvázat a nevědět, kam přesně dopadneme. Ale právě toto „známé bezpečí“, někdy i negativní, nás v životě brzdí. Nebo spíše, my se jím brzdíme sami! Změna návyků někdy nebývá snadná.
Život v pasivním známém nepohodlí je jako plavání na mělčině, zatímco hluboké vody se skutečnými poklady zůstávají nedotčené. Když se však rozhodnete věnovat svůj čas a energii věcem, na kterých se můžete něco naučit – ať už je to nový sport, projekt, cizí jazyk, studium nebo změna v osobním životě – začne se dít něco kouzelného. Toto krátkodobé vypnutí autopilota, nepohodlí či nejistota mají sílu urychlovat zásadní změny, které mohou ovlivnit váš život.
Představte si, že byste věnovali plnou koncentraci projektu, který jste dlouho odkládali. Možná byste konečně zvládli úkol, který se zdál být neuskutečnitelný. Nebo byste se zúčastnili terapeutického sezení, které by vám otevřelo nové dveře, umožnilo vám poznat své schopnosti v novém světle a změnit neužitečné návyky. Krátkodobá námaha vám může pomoci k dlouhodobému úspěchu.
Osobní růst: První krok ke změně
Strach z neznáma, neznalost životního cíle a nejasný první krok jsou překážky, které nás udržují ve stagnaci. Přitom právě jejich překonání je klíčem k osobnímu růstu. Každý z nás má v sobě potenciál vytvořit něco významného a nového.
Nemusí jít o velké činy. I malé kroky mají obrovský dopad. Možná je to vaše rozhodnutí začít pravidelně cvičit, vědoměji jíst, opustit nefunkční vztah, naučit se nový jazyk, nebo změnit způsob, jakým přistupujete ke svým pracovním povinnostem. Cesta k vaší změně začíná každým dnem a každou minutou, i teď. Je jen na vás, zda se rozhodnete udělat první krok, nebo se zítra probudíte tam, co dnes.
7 způsobů, jak změnit návyky a vyhnout se stagnaci
Získat odvahu a motivaci čelit krátkodobému nepohodlí a nebát se investovat svůj čas a energii do aktivit, které vás vyvedou ze stagnace. I když se to může zdát náročné, odměnou vám bude pocit uspokojení z nové zkušenosti a to, že se blížíte ke svým cílům a že jste sami sebe překonali. Začněte již dnes a dovolte si dělat to, co opravdu chcete, co je opravdu vaší vášní a ne vášní někoho jiného. A kde začít? Třeba zde. Nemusíte na to být sami.
Zdroje
Deutschlandfunk | Warum Veränderung so schwer ist – Článek se zabývá psychologií změny a důvody, proč se lidé brání opuštění komfortní zóny.
WirtschaftsWoche | Wie Sie Ihre Gewohnheiten nachhaltig ändern – Praktické tipy, jak prolomit stagnaci prostřednictvím změny každodenních návyků.
Psychology Today | 7 Ways to Get Yourself Unstuck – Článek nabízí sedm strategií, jak se dostat z pocitu zaseknutí a jít dál vpřed
Psychology Today | How to Get Unstuck and Achieve Your Goals This Year – Rady, jak překonat stagnaci a dosáhnout svých cílů v novém roce.
Psychologie.cz | Jak se přestat bát změny – Rady, jak překonat strach z nejistoty a vyhnout se stagnaci.
Forbes.cz | Proč je změna klíčem k růstu – Diskuze o tom, proč je nezbytné se neustále vyvíjet a vyhnout se stagnaci.
Mohlo by vás také zajímat
Láska jako systém komunikace: 3 otázky pro váš vztah
Jak můžeme díky myšlenkám Niklase Luhmanna pochopit lásku jinak? Láska není jen cit, ale i dovednost....
Číst článekDospívající v krizi: Systemická pomoc a záchrana budoucnosti
Rok od roku přibývá počet dospívajících, kteří potřebují odbornou pomoc. V současné době je ale takové...
Číst článek