Když se Kristina se svým synem Jakubem rozhodli vyhledat odbornou pomoc, jejich vztah doprovázely frustrace, nedorozumění...
Číst článek
Systemická terapie: Jak porozumět myšlení, které mění životy
Článek shrnuje klíčové myšlenky z knihy Leitmotive systemischer Therapie Kurta Ludewiga a seznámí vás se základy systemického myšlení, jeho využití v systemické terapii a každodenním životě. Jeho kniha zatím nebyla přeložena do češtiny, a tak se společně podíváme, co se unitř skrývá. Cílem není jen umožnit nahlédnout do systemické teorie, ale také ukázat, jak ji můžeme použít v našem každodenním životě a čím nám může být užitečná.
Systemický přístup: Jak mění naše myšlení
Jdete do optiky, protože potřebujete a chcete vidět jinak. Chodíte tam co týden. Stále zkoušíte, až si jednoho dne vyberete. Perfektině vám sednou a dobře se v nich cítíte. A najednou se něco stane. Díváte se na svět skrze úplně jiná skla, než jste byli celý život zvyklí – říkejme jim třeba Systemická sklíčka. Tyto čarovné brýle vám najednou umožní vidět „jasněji“, detailněji a v souvislostech, které vám dříve v životě unikaly. Je to podobné, jako když posloucháte známou písničku už poněkolikáté, ale náhle si z jejího textu uvědomíte jiný význam, který jste předtím nevnímali. Systemická terapie pracuje právě s touto schopností: umožňuje vidět svět jinak – v nových souvislostech a významech.
Jak systemické myšlení pomáhá pochopit lidi a jejich vztahy. Jak se v terapii díváme na problémy a jejich řešení. A proč je důležité nevidět člověka izolovaně, ale jako součást celku. Jste připraveni na změnu perspektivy? Pojďme na to.
Principy systemického přístupu v každodenním životě: Vše je propojené
Lidé nejsou izolované ostrůvky uprostřed bermůdského trojúhleníku, ale jsou součásti složitých sociálních systémů. Každý z nás je členem několika takových vzájemně propojených systémů: rodiny, týmu, komunity, společnosti, firmy či organizace. To, co se stane v jedné části systému, nevyhnutelně ovlivňuje všechny ostatní. Představte si to, jako jednu velikánskou pavučinu: každý uzlík je spojen s dalším nějakou nití-vztahem a ta je zase propojena s ostatními. Dotknete-li se jednoho bodu pavučiny, pohne se celá pavučinová struktura – ano, někde se pohne hodně, někde nepatrně, ale pohne se celá.
Systemický přístup se proto neptá pouze „Co se stalo?“, ale spíše „Jaké vztahy a souvislosti za tím stojí?“. Důležité je si uvědomit, že i zdánlivě malá změna jednoho prvku – člena ovlivní celý systém a změní jeho chování.
Někdy se soustředíme jen na jednoho člověka a jeho „problém“, ale co kdybychom přemýšleli o tom, jak je tento problém propojen s jeho okolím/prostředím/situací? Když dítě ve škole neprospívá, může to být způsobené nejen jeho osobními potížemi, ale i dynamikou v rodině nebo způsobem, jak s ním ne/komunikují učitelé či spolužáci.
Otázka k zamyšlení: Jaké „neviditelné nitky“ spojují vás a lidi kolem? Jak se vzájemně ovlivňují vaše myšlení, chování a emoce?
Jak funguje problém? Měníme významy, ne lidi
Problémy často nejsou tím, čím se zdají být. Obvykle hledáme jejich původ v konkrétních situacích nebo lidech mimo nás samotné – to já ne, to oni – „onizmus“ je nakažlivý. Systemická terapie na problém nahlíží jinak. Nejde o to, „proč problém existuje“, ale „jak funguje“, „o čem to je?“. Představte si rodinu, kde si rodiče stěžují, že jejich dítě je „neposlušné“. Klasický přístup hledá chybu v dítěti: „Je neposlušné.“ Systemický přístup se však ptá: „Jaká pravidla a vztahy v rodině tuto situaci umožňují?“ Možná, že když dítě neposlouchá, znamená to, že mu rodiče v něčem nevěnují dostatek pozornosti. Může to tedy být jeho způsob, jak na sebe upozornit?
Otázka k zamyšlení: Čím může být užitečný problém, se kterým se nyní potýkáte? Co vám nebo ostatním přináší?
Jazyk tvoří realitu: Slova nejsou jen slova
Slova, která používáme, nejsou jen pouhým popisem reality – tvoří ji. Když někomu řeknete „jsi nezodpovědný“, nejen že mu dáváte nálepku, ale také mu tím můžete pomoci, nebo naopak ublížit. Systemická terapie učí, že změna slovníku může změnit naše chování i vztahy. To, jakým způsobem o věcech hovoříme určuje, jak je vnímáme, a tím i to, jaké možnosti si uvědomujeme.
Například pokud říkáme „mám problém“, automaticky vytváříme dojem něčeho negativního a možná i obtížného. Pokud si však položíme otázku: „Jak můžu tuto situaci vidět jinak?“, otevíráme se alternativním pohledům a možnostem. Možná že „problém“ je vlastně výzva nebo příležitost k tomu se něco naučit. Systemika se ptá, čím je to vlastně pro nás problémem?
Slova také ovlivňují naše myšlení v dlouhodobém horizontu. Když člověk vyrůstá v prostředí, kde se často používají negativní výrazy jako „tohle nejde“ nebo „to nezvládeš“, mozek se přizpůsobí takovému způsobu uvažování a nastaví se tak. Naopak pokud se obklopíme jazykem, který podporuje otevřenost a řešení, budeme se snáze adaptovat na změny a výzvy.
Otázka k zamyšlení: Jak změníte své vnímání situace, když použijete jiná slova? Jaká slova by vám mohla pomoci vytvořit pozitivnější realitu – vnímání té samé situace?
Kdo má pravdu? A proč je to jedno!
Každý člověk vnímá realitu jinak – nemůže jinak:) Dva lidé mohou zažít stejnou situaci, ale interpretují ji odlišně na základě svých zkušeností, emocí a úhlu pohledu. Systemická terapie proto nehledá „jednu správnou objektivní pravdu“ či východisko, ale různé možné pohledy na stejnou situaci. Čím více významů vidíš, tím víc si člověkem.
Například v párové terapii se často řeší konflikty, kdy si partneři myslí, že jen jejich pohled je ten správný. Místo hledání toho, kdo má pravdu, terapeut pomáhá oběma partnerům vidět situaci očima toho druhého. To neznamená, že jeden musí nutně přijmout názor druhého, ale spíše že je možné existovat s různými pohledy vedle sebe.
Tento princip můžeme vesele aplikovat kdekoli. Pokud se nám někdo zdá „obtížný“ nebo „nerozumný“, je to tím, že vychází z jiných zkušeností, hodnot a postojů. Pokud se naučíme nebrat si věci osobně a podívat se na ně z různých perspektiv a významů, můžeme snáze komunikovat a porozumět ostatním.
Otázka k zamyšlení: Jaké nové možnosti se vám otevřou, když přijmete, že pravda není jedna? Jak změníte své neshody a konflikty, když budete přistupovat k rozdílům s větší otevřeností a respektem?
Změna začíná tam, kde ji nečekáte
A také tam, čemu se nejvíce vyhýbáte! Lidé často očekávají, že ke změně dojde až poté, co se změní okolnosti nebo ti druzí. Ve skutečnosti ale změna začíná u nás samých A malými kroky – často tam, kde bychom ji nejméně čekali.
Například pokud rodič změní způsob komunikace se svým dítětem – začne mu více naslouchat místo toho, aby ho ihned napomínal nebo mu dával moudré rady – dítě na to začne reagovat jinak. Postupně se tím mění celý jejich vztah, aniž by bylo nutné „měnit“ samotné dítě. To ukazuje, že když změníme svou reakci, své myšlení, své chování, automaticky měníme i dynamiku v celém systému.
Podobně fungují i pracovní kolektivy. Pokud se v týmu změní způsob komunikace, například přestanou se používat ironické poznámky a místo toho se začne otevřeně oceňovat práce ostatních, atmosféra se rázem změní. Jeden malý krok může spustit vlnový efekt, který ovlivní celou skupinu a ta celou firmu a to zase její zákazníky…
Tento princip můžeme aplikovat i sami na sebe. Pokud chceme změnit svůj život, nemusíme (a mnohdy ani už nemůžeme od určitého věku v určité situaci) dělat obrovské změny – stačí začít u drobných kroků – a hlavně, najít a udělat ten jeden první krok! Třeba změnit způsob, jakým v hlavě mluvíme sami se sebou. Místo „To nezvládnu!“ si říct „Je to výzva, ale mohu to zkusit a něco o sobě zjistím. Příště, až se do podobné situace dostanu, bdu již vědět, co mě čeká a jak užitečněji se rozhódovat.“ Tímto způsobem lze postupně měnit svůj přístup ke světu a ke všemu, ale to je to samé, nebo ne?
Otázka k zamyšlení: Jaký malý krok můžete udělat dnes, aby způsobil „velkou“ změnu? Co můžete udělat jinak, až dočtete tento článek, v komunikaci se sebou a se svým nejbližším?
Závěr: Systemické myšlení v každodenním životě
Systemický přístup v pomáhajících profesích ukazuje, že věci nejsou pevně dané. Měníme se my i naše vztahy. Klíčem není hledat chybu v sobě či druhých, ale zkoumat, jak systém, ve kterém žijeme, ovlivňuje naše chování. A jak my ovlivňujeme systém. Systemickému myšlení a chování se věnují intenzivní systemické výcviky a systemické semináře, které vám otevřou nové možnosti a naučí vás začínat dělat věci jinak. Zkuste si to, třeba to bude stát za to. Nemusíte na to být sami.
Německé zdroje
Systemische Gesellschaft | Was ist systemische Therapie? – Přehled základních principů systemické terapie, jejího přístupu a využití v psychoterapii.
Deutsche Gesellschaft für Systemische Therapie | Systemische Therapie und Beratung – Detailní rozbor systemického přístupu v terapii a jeho praktická aplikace v různých kontextech.
Anglické zdroje
Psychology Today | What is Systemic Therapy? – Článek vysvětlující základní principy systemické terapie, včetně ukázek z praxe.
The Family Therapy Center | How Systemic Thinking Changes Therapy – Případové studie ukazující, jak systemické myšlení pomáhá měnit dynamiku vztahů.
České zdroje
Systemický institut Praha | Co je systemická terapie? – Stručný přehled základních myšlenek systemické terapie a jejího využití v českém kontextu.
Psychologie.cz | Systemické myšlení v praxi – Článek ukazující, jak lze systemické myšlení aplikovat v běžném životě a osobním rozvoji.
Mohlo by vás také zajímat
Láska jako systém komunikace: 3 otázky pro váš vztah
Jak můžeme díky myšlenkám Niklase Luhmanna pochopit lásku jinak? Láska není jen cit, ale i dovednost....
Číst článekDospívající v krizi: Systemická pomoc a záchrana budoucnosti
Rok od roku přibývá počet dospívajících, kteří potřebují odbornou pomoc. V současné době je ale takové...
Číst článek