Když se Kristina se svým synem Jakubem rozhodli vyhledat odbornou pomoc, jejich vztah doprovázely frustrace, nedorozumění...
Číst článek
Osobní rozvoj a jak na něj: 3 nejčastější chyby a co s nimi?
Chcete na sobě pracovat, nějak se rozvíjet, ale nevíte, kde a s čím začít? Možností je tolik, že se v nich snadno ztratíte a nakonec neuděláte pořádně vůbec nic. Tento článek vám pomůže lépe nahlédnout, o čem váš osobní rozvoj může být, jak si nastavit směr a srovnat v hlavě, co a jak a hlavně – jak udělat první krok – možná ale, že ten první krok už právě děláte.
Co je osobní rozvoj a proč nestačí jen motivační citáty
Osobní rozvoj není jen o čtení “moudrých” knih o úspěchu nebo sledování motivačních videí, jak neprokrastinovat, která vás skutečně nerozvíjí. Osobní rozvoj je systematická práce na sobě, která vede k hlubšímu pochopení sebe sama a k vědomému ovlivňování svého života. Je to disciplína. K sobě samotnému. Rutina. Disciplína vás nemusí bavit, stačí se ji “jen” naučit.
Lidé často zaměňují osobní rozvoj s krátkodobým nadšením způsobeným motivační přednáškou či sledováním sociálních sítí. Vidí inspirativní video, chvíli cítí motivaci a nadšení, ale po pár dnech spadnou zpět do starých, pohodlných návyků. I do těch, které nechtějí a nemají rádi – někdy je lepší bezpečně viset, než zkoušet něco nového. Znáte to? Skutečný osobní rozvoj však není o dočasném nadšení, ale o trvalé změně myšlení a chování. Která jde do hloubky a do šířky…
Otázka pro sebereflexi: Když se podíváte na svůj dosavadní život, kde jste udělali největší osobní pokrok? A co bylo klíčové pro tuto změnu?
Sebereflexe jako klíčový nástroj pro osobní rozvoj a růst
Než se pustíte do změn, může být užitečné zjistit, jak rozumíte tomu, kde se právě teď nacházíte. Sebereflexe může pomoct. Co to je? Schopnost podívat se na sebe z nadhledu a položit si třeba i správné otázky. Se sebereflexí se nerodíme. Je to dovednost, jako každá jiná a lze se jí učit. Ale nečekejte zázračné výsledky po dvoudenním školení či workshopu. Ani týden nebude stačit. Ani měsíc. Ano. Nealiju vám toho nejčistějšího vína z jižního italského svahu. Ani jeden rok, ale roky práce bude třeba. Že je to dlouho? Možná, ale možná taky ne. Znáte stáří vesmíru?
Vysoce účinnnou cestou, jak začít budovat svoji sebereflexi, je systemický přístup. Systemické myšlení nezkoumá jen vás samotné, ale i vaše prostředí, vztahy a vzorce chování. Zjišťuje, jaké vzorce jsou užitečné a funkční, jaké nikoli a dle situace se rozhoduje, které zrovna použit. V osobním rozvoji je důležité chápat souvislosti – užší i širší – tzv. – kontext: co nás ovlivňuje, že se rozhodujeme a chováme tak, jak se chováme a jaké změny budou mít největší dopad na náš život a život ostatních. Dostojevský kdysi řekl: “Každý člověk není zodpovědný jen za chování své, ale i za to, jak se chovají ostatní.”
Otázka pro sebereflexi: Kdybych měl/a vybrat jednu oblast svého života, kterou chci změnit, jaká by to byla a proč?
Osobní rozvoj v praxi: Jaké návyky skutečně fungují
Ne každý zvyk vede k dlouhodobému růstu. Některé věci se na první pohled zdají užitečné – rychlé cukry a návody, ale ve skutečnosti nemají dlouhodobý a hluboký dopad na naše myšlení a chování. Naproti tomu existují osvědčené principy, které vám pomohou uspět. Zde je pár tipů:
- Denní reflexe – každý večer si zapište tři věci, které se vám za ten den podařily, a jednu, na které chcete udělat něco jinak.
- Pravidelný pohyb – nejen kvůli fyzickému zdraví, ale i kvůli psychické odolnosti, stabilitě.
- Dostatečný odpočinek – růst neznamená jen dřít, ale i umět si dobít vaši osobní baterii (ne baterku, ta jen svítí, pozn. Překladatele). I odpočívat se někteří učí.
- Emoce – namísto potlačování vašich emocí se je učte přijímat, legitimizovat – uznat, že jsou v pořádku a hlavně: prožívat. Budete-li chtít, může se snažit jim i porozumět😉
Otázka pro sebereflexi: Jaký jeden návyk bych mohl/a začít praktikovat už dnes, aby mi pomohl v osobním rozvoji? Kam/k čemu má vést?
Osobního rozvoj a začátky: 3 nejčastější chyby v začátcích
Na co si dát pozor, když začínáte a co říká systemický kouč o nejčastějších chybách:
- Snažit se změnit všechno najednou. Lepší je začít s jednou konkrétní oblastí a na té systematicky pracovat. Je důležité přijít na 1. krok, nemusíte vidět hned celou cestu. Někdy se snažíme ovlivnit mnoho věcí naráz, mít je všechny pod kontrolou, ale tím si jen způsobujeme frustraci z neuspěchu.
- Podceňujeme vliv prostředí. Lidé si často myslí, že jen stačí změnit sebe, ale pokud je jejich prostředí toxické, dlouhodobá změna bude těžší. Možná i nemožná. Prostředí výrazně určuje to, jak se rozhodneme zachovat. Proto po návratu ze školení či workdshopu zpět do stejného pracovního prostředí, které se “nezměnilo” způsobí ve většině případů váš návrat do starých kolejí, zvyklostí a vzorců.
- Očekáváme rychlé výsledky. Osobní rozvoj není sprint, ale maraton. Klíčem je konzistence, disciplína, vytrvalost, píle, trpělivost,… I to se lze naučit, nerodíme se s nimi.
Otázka pro sebereflexi: Jaké překážky mě v minulosti zastavily, když jsem chtěl/a udělat změnu? Co s tím mohu udělat tentokrát jinak? Případně, jak jsem tyto překážky překonal/a?
Závěr a ponaučení: 1. krok pro osobní rozvoj je vždycky na vás, sorry!
Osobní rozvoj je cesta, pouť, ne jednorázový projekt či výlet. Začněte tím, že si položíte správné otázky a uděláte první krok – i kdyby byl malý. A pokud vás nenapadá žádná vhodná, nebo naopak, napadá vás více otázek, neklesejte na mysli. Od toho je tu možnost využít individuální koučování – kouč vám půjčí na chvíli svůj mozek, díky kterému uvidíte něco, co ten váš zatím nevidí. Každý máme svůj vlastní slepý flek – i v zrcadle vidíte jen jednu polovinu, pokud nešvindlujete.
Jste-li jednotlivec, pár, či rodina a nevíte, kde přesně začít, možná je pro vás ten první krok právě zde. Pomůže vám pochopit souvislosti ve vašem životě, nahlédnout klíčové vzorce, které zásadně ovlivňují vaše rozhodování a vytvořit jasný a konkrétní plán vašeho dalšího kroku.
Nečekejte na dokonalý okamžit – začněte teď. Můžete to jen zkusit a uvidíte, třeba zde. Nemusíte na to být sami.
Mohlo by vás také zajímat
Láska jako systém komunikace: 3 otázky pro váš vztah
Jak můžeme díky myšlenkám Niklase Luhmanna pochopit lásku jinak? Láska není jen cit, ale i dovednost....
Číst článekDospívající v krizi: Systemická pomoc a záchrana budoucnosti
Rok od roku přibývá počet dospívajících, kteří potřebují odbornou pomoc. V současné době je ale takové...
Číst článek